Boldog, békés karácsonyi ünnepeketéserőben, egészségben, sikerekben gazdagboldog Új Évet kívánok mindenkinek! |
Miben mi van?
Fagyöngy és gyufásdoboz az év utolsó legyével?
Nem, ezeknek a hagyománya nem él itt.
Helyette a gyönyörű gyümölcs és egy büdöske hagyma.
Lakásonként egy-egy darab elég belőlük.
A gránátalma
A gránátalma a különböző népek kultúrájában többezer éves történettel rendelkezik. A termékenység, a bőség jelképe, és azt tartják róla, jó szerencsét hoz. Az ókori görögök házavatáskor a bejárat küszöbén összetörtek egy gránátalmát. Ezt a szokást a mai napig megőrizték.
A gránátalma-törés mégis leginkább újévi hagyomány számos görög területen. Görögország egyes vidékein a gránátalma törést azonnal az Új Év beköszöntésekor tették. Minden fényt eloltanak, kimennek a ház elé, köszöntik egymást az Új Év alkalmából. Majd a házigazda összetöri a gránátalmát a ház küszöbén. E ceremónia után mennek csak be a házba, ügyelve arra is, hogy jobb lábbal lépjék át a küszöböt. Más területeken az újévi hajnali szentmise után történik a gránátalma törése. A gyümölcsöt magukkal viszik a misére, hogy a pap azt is megáldja, majd hazaérve a ház ura végzi el a szertartást a már ismertetett módon. E szokásból ered a következő népszerű kifejezés: «Έσπασε το ρόδι».azaz „Megtörte a gránátalmát”.
A népi kifejezés jelentése, hogy akit ezzel illetnek, az jó kezdetet kezdett meg. Használják ellentétes értelemben is, kicsit gúnyolódva ezt a kifejezést. «Θα σε φωνάξω να μου σπάσεις το ρόδι την Πρωτοχρονιά» azaz, „Majd szólok neked, hogy újévkor te törd össze a gránátalmát!”
Ott, ahol ez kötelező hagyomány, fontos a gránátalma kiválasztása is. Az év első legszebb, legnagyobb, legpirosabb gránátalmáiból történik, mit szeptember 14-én az otthonok házi oltárainak ikonjainál is elhelyeznek, megőrizve azt az Új Év első óráira.
A hagyma
A mediterrán vidék sziklás, meszes talaján mindenhol megterem. Nyáron magas szárú, kicsiny hófehér csillagszerű virága - formája, mint egy hosszúra nyúlt karácsonyfa. Rövid kopasz ágakkal, az ágak végén kicsiny fehér virágocska. Mikor elvirágzik, őszre elszárad, majd a télkezdet hirtelen heves csapadékától és a nappali sok napsütéstől hirtelen kihajt, kövér, kemény, talán a tulipán leveleire emlékeztető alakban, magasra szökken. Görög neve az újévi hagyma. Latin elnevezése: Scilla Maritima.
Az ókori görögök úgy vélték, hogy ez a növény az újjászületés és az egészség szimbóluma.
Görögország legtöbb részén él a következő hagyomány. Az óév utolsó éjszakáján az ajtóbejárathoz erősítik ezt a hagymát. Újév első napján a családfők, leginkább a szülők, ezzel a hagymával kívülről kopogtatva az ajtót - majd Új Évet köszöntve - ébresztik a család tagjait, hogy az év első szentmiséjére induljanak. A miséről hazatérve leakasztják azt onnan, lakásba viszik, általában a házi oltár közelébe akasztják fel, hogy egészséget és szerencsét árasszon a ház lakóira.
E gondolatokkal tűzöm hát bejárati ajtótokra az újévi hagymát és töröm az év legszebb, legédesebb gránátalmáját a küszöbötökön.
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ, KAI ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ "2015" ΜΕ ΥΓΕΙΑ - ΕΥΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ .