Beköszöntött a nyárelő. A szigetünk megtelt külföldi turistával és a görög húsvétra érkező vendégekkel.
Az időjárás kellően meleg öleléssel fogadott mindenkit. 40 ºC vakítóan sütő napfénnyel, ragyogóan türkizkék, felhőtlen égbolttal és lassan melegedő tengerrel.
Lássunk egy olyan kirándulót, ki már azt hiszi, mindenhol járt a szigeten, talál-e még felfedeznivalót a 10 napos ünnepi időszakhoz?
Napjainkat úgy állítottuk össze, hogy mindennap eljussunk legalább a sziget feléig, legyen benne a nap első felében egy kis kaland, kutató túra gyalogosan és jeepet használva. A nap közepétől, mikor már elfáradunk, egy eldugott öbölben tegyünk fürdőzést és napozást is. 10 aktív kirándulásos, egész napot betöltő élményre invitállak hát benneteket. Az itt bemutatott kirándulási lehetőségeket főleg azon vendégeink számára gondoltam ki, kik már visszatérő vendégek lévén nagyobb hely- és terepismerettel rendelkeznek.
A képekhez adott kicsiny leírásokról bővebben beszélgetni ittlétetek során fogunk.
2012. augusztusában nagy sikerrel indult e mozgalom. Zumba Fesztivál 2012. - élmények
Az idén magyar Zumba csoport nem érkezik a szigetre. A helyi Zumbások vezetője, Elina tart majd hetente egy alkalommal Zumba napot. /Elina az Ifigénia ház ifjú tulajdonosnője./ Jelentkezéseteket erre megérkezésetek után fogjuk várni. Létszámtól függően jelöljük ki a helyet, hol lesz a zenés-táncos összejövetel.
A művésztábor az idén nem indul. De mivel erre is igényt jelentettetek, továbbra is folytatódhat a heti egy kiránduló nap keretében Kostas műhelyében.
Elkezdődhet hát a tervezgetés és a visszaszámlálás minden vendégem számára, kik az Apollon és az Aeolus utazási irodák autóbuszával vagy magánautóval érkeznek.
Kívánok mindenkinek pihenéssel és élménydús kirándulásokkal töltött nyaralást!
Az írás még bővülni fog. Egyelőre a képeket ajánljuk!
2013.05.22. Ma is bővült az írás és 60 db új kép is került fel.
Bányák
1. „Vouvesz „ Kalamina metália bánya
A bányaterületet az ókorban i.e. 20.000 évre tehetően már használták. Az újkor bányászati ideje 1903-1914-ig tartott a Spiegel társaság által. Napjainkban a nagy történelmi jelentősége ellenére a helyiek szeméttárolónak használták - ami a régészek általi feltárások miatt szűnt meg -, sajnos maradandó nyomokat is hagyva a területen.
A bánya Limenária hegyvidékén van, 1 km hosszú szurdokhasadékban, megszámlálhatatlan bányabejárattal. A bánya bárki számára saját felelősségre felkereshető.
Részletes útbaigazítást a hely megtalálására csak személyes helybeni itt tartózkodás esetén tudunk adni.
A szurdokban egy km-es sétát lehet tenni. Bányalyukak nemcsak oldalt a szurdok két irányában, hanem a szurdokút ösvénye alatt is vannak. A bányabejárat esetleg betemetődhetett felszíni talajjal, esetleg füge és egyéb fa nőhetett rá. A szurdok teljes végigjárása veszélyes, nagy odafigyelést igényel.
2. Metália Marvolaka bánya
Limenária falu kialakulása 1910-1940-ig történt a környék bányászatának kialakulása miatt.
A bányamunkák az első világháború közelében szüneteltek /1914/.
1925-31-ig egy nemzetközi társaság működtette a bányát (G.P.Boseret).
1957–1963-ban Máries területéről történő bányászat kezdődött itteni székhellyel Friedrich Krupp Cmph által.
Azonos időben a Limenária feletti Mavrolakas hegyein Aristidi Xondrodimos görög vállalkozó által történt a föld gyomrának kiürítése.
A bányamunkások által 1960-ban 3500 lakosa lett Limenáriának.
Népességét a környék falvaiból történő beköltözés és az 1922-ben Kis-Ázsia térségéből menekülő áradat duzzasztotta várossá.
1963-ban megszűnt a bányászat.
A Mavrolaka metáliabánya Limenáriából Kastró irányába indulva található, közepes minőségű földes úton.
Javasolt a terepautó használata a terület felkereséséhez.
A főúttól kb 5 km távolságra van. Ismertető pontok a kecskeaklok utáni balra elágazást követő terület.
A bányajáratokba szabad a bejárás.
3. Ochra bányabarlang rendszer i.e. 20.000-ből. Tzines területén: Vörös és sárga ochra.
4. Máries területi
Régészet
1. Kastri_Kentriá
2. Paleohori
3. Római út
Livádia öblét Astris irányában elhagyva gyönyörű látképet ad a kolostor és a fürdő öböl. A nagy magaslaton levő veszélyes szerpentines kanyarokban a a tengerparti táj mágnesként vonzza a tekintetet. Érdemes a kanyarok kezdeténél levő, parkolósávnak kiképzett hegyi párkányon leállni. Ott fotózás történhet a Mihály Arkangyal kolostorra, a Livádi és a Barlang-öbölre. Terepsétára érdemes ott felmenni az út másik oldalán levő hegyoldalba. Kicsit felkapaszkodva oda, kitűnik egy falszerű kősor. Ez a kősor a 2000 éve rómaiak által épített országút maradványa. Kb. egy km hosszan lehet rajta végigmenni. Ez az útszakasz a legépebb rész abból, ami napjainkban is megmaradt az évezredek során. A többi része vagy beépült a mai főútba, vagy a hegyek között eléggé romos állapotban jeep útként, a legnehezebb terepként járható.
Standjaink tengerpart vidék
1. Kolostor Ágiasmo barlang gyalogútja
2. Barlang part
Ez a rejtett különleges partszakasz a Livádi öböl keleti csücskében van.
A Livádi öböl sokak számára ismert fürdőhely.
A kolostor kilátójából csodálatos mély kék színével vonzza a tekintetet, és odacsalogatja a fürödni vágyókat. Ajánljuk azoknak, kik szeretik a hangos modern zenét, és élvezni szeretnék a parti bár napágyas szolgáltatását . A természetes part- és csendkedvelők egy kis túra megtételével, ebből az öbölből egy festői szépségű öbölrészhez juthatnak. Az öböl helyi elnevezése a part feletti sziklákon húzodó magányos kőház tulajdonosáról kaphatta nevét. Egy alig látható tábla jelzi ezt a partszakaszt. Szándékos lehet, hogy e táblát nehéz felfedezni. Kettő kilométeres nehézterepű homokos út, a sziklás parton, csodálatos látképppel a tengerre. Az út a kőháznál sokat sejtően késztet mindenkit egy megálljra. A rogyadozó öreg kőház, a sziklák között ezüstös zöldbe öltöztetett olívaligetek, a különleges illatú levegő és a gyengén csillogó kékségű víz tökéletes fotóanyag. A ház és az út közt egy gigantasz kőmorzsáján egy felirat és egy nyíl jelzi: Beach. Kicsiny ösvény a fűszernövényes sziklák közt, majd egy fakorlátos lépcsős levezető segíti le a fürdőzni vágyót a partra. A partra és a gyógyvizes forráshoz. A legenda hogyan szól? Zeusz egyszer alányúlt az égből. Kezét egy porózus sziklára ráhelyezte, úgy hogy az ujjai hegye érintse a tengert. Az isten keze érintése alatt átmelegedett a hideg kő, elszínesedett, és életet adó és gyógyító vizet fakasztott, melyet kis vízesésként csurdogálva a tengerbe is elküldött. Az itt fürdőzők egy 300 méter hosszú, 80 méter széles öbölben fürödhetnek és élvezhetik a tengerbe folyó gyógyvizet. A part köves. Talán szelídebb és könnyebb vízbejutás a forrás oldalánál lehet. A parton levő egyetlen ház, ha nyáron lakott, esetleg helyi bárként működhet titokban. Erre való utalás a helyszínen azonban nem látszik.
A Livádi szó völgyet jelent. A völgy szó sok nagyobb területet takar.
Azok, kik további kalandot keresnek, a háztól folytathatják útjukat az olívaligetben tovább keletre a kolostor irányában. A terep nehéz és eltévedés nélkül kb. 3 km hosszú. Az utat olykor elzárhatja a szabadon tartott kecskék számára felállított kezdetleges kapu, melyet drótkerítésből rögtönzött egy-egy pásztor. Ezeket ki lehet nyitni, de illik magunk után visszazárni, a szabadon kószáló állatok biztonsága érdekében. Az út egy kb. 8 méter magas sziklánál ér partot. A szikláról a parthoz a lejárót az ügyes túrázó könnyen megtalálja. Közvetlen a kolostor alá ér. Újabb fürdőzés lehet itt. Azokon a napokon, mikor háborog a tenger, a fürdést nem ajánlaná itt egy görög. Áramlatok lehetnek partközelben is és a sziklás, köves vízmeder veszélyeket rejthet. De fotózásra talán ilyenkor legszebb a tenger.
Az öbölrésznél, hol fürödni lehet, egy szerpentines lépcsőrendszert látunk. A kolostor lakói építették ezt ki, azok számára, kik a kolostor előkertjéből szeretnének vagy ide a partra lejutni, vagy a szenteltvizes gyógyvizű nagy barlanghoz szeretnének elzarándokolni. Az út itt folytatódhat hát a parton a hatalmas kősziklák között az egyházi jelzést követve kb 1 km távolságig. A kolostor túra képeit alaposan nézzék át azok, kik erre a túrára elindulnak. Nagyon szép, de nehéz terep. A végcél Agiasmó, azaz a barlang. A barlang közvetlen a kolostor kápolnája alatt van. A Mihály arkangyal kápolna 100 méter tengerszint feletti magasságban egy függőleges karszthegysziklán áll. Ez alatt fakadt a forrás a hegy gyomrában. A part felől kicsiny nyílással bejárattal, belül hatalmas teremmel és oly bő vízzel, hogy a gyógyulni vágyók itt fürödni és úszni tudjanak. A gyógybarlang a bejárat kicsi nyílásáról kapta a nevét. Guggoló, vagy térdeplő barlang. Mindenki számára engedélyezett a bemenetel. Az apácák felelősséget nem vállalnak az út során, ha valaki balestet szenved.
Akik ide betérnek, azok tehát tehetik Livádi öböl felől, de tehetik a kolostor magánösvényén keresztül is. A kolostor ösvényét használóknak bejelentési kötelezettsége van az apácák felé. Nem engedélyt kell kérni, hanem egyszerűen szólni kell, hogy leindultak. A kolostortól lefelé az út az egyházi ösvényen a partig fél óra, majd a sziklás partszakaszon a barlangig még egy fél óra. Visszaút ugyanennyi. A nagyszerű túrák egy egész napos kirándulást is kitölthetnek. Megfelelő lábbeli használata és ivóvíz kézicsomagként ajánlatos. Olyan napokon, mikor hullámos a tenger, a túrát mindenki csak a saját felelősségére teheti meg. Sem a kolostor lakói nem tartoznak senkiért felelősséggel, sem az itteni ismertetésünk.
3. Hippi part - Saliniko Beach
Panagia hegyi kertje
A dá szó a görög dásos, azaz erdő szóból származik. A Panagia felett levő hegyekben voltak a falusiak belső kertjei. Az egykori erdőből sok leégett az 1992-es szigettűz során, de maradtak a tűz által érintetlen részek is. A sziget legszebb és legdúsabb erdősége ma is itt van. Egy európai program keretében - 790.000 Euró - német kivitelezőkkel erre a területre építettek egy erdei hegyi gyalogutat és pihenőparkot. A gyalogút lépcsőn vezet fel a falu nagy kápolnája feletti útról a parkig.
Autós útja kb. 5 km hosszúságban lett kiépítve. A fa épületek pihenőházak.