2009. április 18.
Gyerekek, a tegnapi templomlátogatásom valami csodálatos volt.
Minden évben azonos, és minden évben ámulattal tölt el.
Tegnap volt Jézus keresztre feszítésének megemlékezése.
Munkaszüneti nap a keresztény helyeken. Kivételt képeznek tehát a pumák, török tráki települések. Ezért napközben oda mentünk át vásárolni az ünnepekre, Xanthiba.
6 óra felé értünk haza. A második kompra fértünk fel. Mindenki ünneplőbe öltözve, láthatólag a templomba készült minden autós. Ahogy a faluba értünk, mi is elmentünk az EPITÁFIÓ-nál áldozatot bemutatni.
Keresztvetés, majd négykézláb átmászunk rajta úgy, hogy a mászásunk egy keresztet írjon le. A tömeg már akkor ott torlódott. Mi csak 9 órára mentünk vissza, hogy a mise utolsó félóráját meghallgassuk. Párom reggel azért még volt gyónni is. Fél tízkor kezdődött, hogy a tömeg gyertyával a kezében, vigyázva, hogy az ki ne aludjon, megvárta, míg a ministráns gyerekek kíséretében ki nem hozzák az EPITÁFIÓT. A tömeg amögött sétál, egyházi éneket énekel. Körbejárjuk a falut. Elöl egy nagy ministránsfiú a vállán a kereszttel, mellette a tömjénezők. Mögötte a pap és mi. Minden térnél megállunk, egy ima, és így haladunk vissza a templomhoz. Egy órás út. Ének, illat, gyertyák. Mindenhol így van ez, de a mi falunk a hegyoldalba épült és a kígyózó tömeg gyertyafényes vonulása egy km-es. Ehhez hozzájön, hogy a régi naptár hívői ezt a sétát fél órával később kezdik, így egy emberi koszorút fonunk a falu köré. Vissza-vissza tekintünk a sötétben. Oly sötét persze nincs, hiszen minden házban egy lámpának a bejáratnál világítani kell. Egyszer megnézném a partról, hogy milyen csodás látványt ad ez a panoráma. Ahogy visszatérünk a templomba, petárdákkal köszöntik az Epitáfiót, majd újra megkezdődik a mise, de akkor már szinte csak énekek. Az még egy fél óra.
Nem tudom visszaadni soraimmal. De kívánom egyszer, ha tehetitek, vegyetek részt egy görög ortodox ünnepsoron.
Sietek, mert készülődni kell a ma éjfélkor történő feltámadás megünneplésére.
Tegnap este megint egy megható esténk volt.
Késő délutánra a keresztszülők eljuttatták kereszteltjeikhez az új cipőt és a feldíszített húsvéti gyertyát, azaz a lambádát. (Ameddig él a keresztszülő, ezt a szokását a keresztgyerek felé megtartja. Apósom már bőven a nyugdíjas éveit éli, a kis cipőt felváltotta más ajándék, de a gyertya, amit a feltámadás ünnepére visz apósom, az az, amit a Noná küld. Nem postán, mert az ilyenkor nem dolgozik. Athéni ismerősökkel jön meg a húsvéti ajándék.)
Az ünnepi asztal előkészületei este 8-ra készen lettek és az ünneplők megint megindultak a templomba. Hosszú liturgia vette sorát. Ide a falunk templomába kb. 22.00 órára érkezett meg az ágios fos, azaz a szent fény. A templom hosszú harangjátékával és petárdasorozattal köszöntöttük. Éjfélkor a pap a liturgiát a templomudvaron folytatja. Pontban éjfélkor kialszanak az egész ortodox világban a fények. A pap bekiáltja a köszöntést és átadja felénk a gyertyalángot. Ekkor kezdődik meg a köszöntés. Ismerős-ismeretlen, mindenki boldog Húsvétot ill, Krisztus feltámadását köszönti. A köszöntés egy vidám pillanata, amikor elkezdődik a tojások koccintása. Az otthonról hozott piros tojásokkal versenyt indítunk, kinek a legkeményebb a tojása. E pillanatban a templomudvar melletti üres telken kezdetét veszi a háborús hangjáték. Felcsattannak a tüzijátékok, rakéták, sorozatlövő fegyverek, kalasnyikovok. Egy ideig vidáman nézzük a hivők magán tüzi bemutatóját, majd a gyertyával a kezünkben a vendégváró házhoz megyünk. A vendégvárók általában az idős szülők. A falunk lakóinak száma kb. 2000 fő. Ezen az estén legalább 4000. A házaknál a házigazda egy húsvéti köszöntőt mond, körbekínálja a festett tojásait, hogy egy újabb tojáskoccintást játsszunk végig.
Az éjféli ünnepi asztal terítékére a bárány és kecske belsőségek sütve, levesnek és főételnek van elkészítve. Ehhez jönnek a saláták és a frissen házilag elkészített túrók, sajtok, joghurtok. A tv-ben éjfélre vége az ókori és az istenes filmek bemutatásának. Hajnali egy órától reggelig tartó zenés-táncos program nézése mellett folyik a vacsora. Ott, ahol nagyobb társaság gyűlik össze, már éjfélkor megkezdődik a bárány- és a kecskesütés. Fontos, hogy vasárnap délre elkészüljön.
Mi ma 10 órára megyünk Panagiába a liturgiára. A liturgia vége a Júdás égetése lesz. Ezt követi a déli családi ebéd, majd a baráti, rokon házak, ünnepi asztalok végigjárása.
A legkülönlegesebb feltámadási ünnepi hagyományok vannak: Kréta, Hios, Korfu. De mint írtam, az egész ország területén ünnepelnek e napokban. A következő linket inkább azon olvasóim felé küldöm, akik értenek görögül. Tájegységenként a hagyományokat írja le. Megértitek, hogy ennek fordítására most nem kerítettem sort.
http://www.google.gr/search?q=Pashalina ... N&filter=0
Akik pedig Tv-ből szeretnének e napról hangulatot, érdemes rákattintaniuk:
http://wwitv.com/portal.htm
Itt kikeresed a Greece 48, majd az Alter ill az ANT1 csatornát. Talán ezek a kereskedelmi adók vannak, ahol sok élő közvetítés létezik. A fő hírek magyar idő szerint 7 órakor kezdődnek. Biztos, hogy országos húsvéti élő közvetítés lesz a főtémája.
A tegnapi nappal adós vagyok. Most tértem magamhoz a fáradtságtól.
Húsvét hétfőjén aki tud, Theologosba megy. Ott abban az öreg templomban van a hívők találkozója, ami szinte csak ezen a napon nyitja ki kapuját. Metohi templomáról van szó. Emlékeztek, hol parkolunk le, amikor a vízesést keressük fel? Ott, a parkoló alatti 1000 éves templomról van szó. Délután 2-kor tartottak egy kis misét, majd magunkhoz vettük a Mihály Arkangyal kolostorból erre az időszakra idehozott ikont, majd megindultunk gyalogosan egy hegyi földes ösvényen a Mihály Arkangyal kolostorhoz. A menet elején - tudjátok - a ministráns gyerekek a tömjénezővel és az ikonnal. Hátul a pap a tömjénezővel, majd a gyalogló hívők. Három és fél óra volt a kemény hegyi túra. Délután 6 órára értünk a kolostorhoz. A liturgia ott az apácák összehívásával kezdődött. Emlékeztek arra a különleges ceremóniára.
Az ikon ma estéig ott maradt, majd este visszaviszik autóval az apácák a Metoxi templomba. Hogy ott meddig marad, ez nem volt számomra teljesen világos. Csak az, hogy egy rövid idő múltán újból visszakerül a Mihály Arkangyal kolostorba.
Mi ennek a ceremóniának a története? - csak röviden.
Kb. ezer éve Luká szerzetes ott, a Metoxi templom területén remetéskedett. Akkor Theologos faluja csak megalakulóban volt. Amikor nagyon benépesedett a falu, nem feleltek meg körülményei a remetéskedéshez, és akkor költözött át a mai kolostor területére. Az ikon eredeti helye tehát Metoxiban volt. Ágios Lukász életéhez fűződik tehát Theologos eredete és a kolostor eredete is. Mivel Metoxi temploma már csak ünnepnapokon működik, félve az ikon megsérülésétől a kolostorban őrzik ezt az ősrégi ikont. És Húsvét másnapján e ceremóniával emlékeznek meg a kolostoralapításról. Egy pár éve még hatalmas panigiriket is tartottak a kolostornál. Annak megszűnésének okát nem tudom. Ma már csak a körmenet résztvevőinek megvendégelését vállalják fel az apácák...
Ma pihenőt tartok.
Vannak, akik még bírják szusszal az ünnepi menetet. Ők egy kis panigirin vesznek részt az ősi Potámiába vezető úton levő Ágios Rafail hegyi kis kápolnánál.
Itt Potámia falujában meg a sziget egyéb helységeiben Mihály Arkangyal kápolnáiban volt panigiri. Mivel a fő ünnepség ugye a nagy kolostort illeti meg, e helyeken egy napos csúszással vannak, ill. kisebb ünneplést engedhetnek meg maguknak. Itt a falunkban a temetői kápolnánál (Topsis szupermarkettel szembeni) volt szertartás. A kolostorok által ismert harangjátékkal kezdődött reggel 8 óra felé. Ott a liturgiát megtartotta Babla papunk. Majd a falu főterén elhelyezett mikrofonból hallottam: főpróba... Aztán a zene még elkezdődött, de az ünnepség befulladt a főtéri kávéházakba és tavernákba. Csak a főtér mikrofonjából voltak hallhatók a vidám potámiai népi énekek. A táncmulatság bemutatója elmaradt. Hétfőn még finom meleg volt az időjárás. Kedd virradóra vihar, hideg északi szél és eső, eső, eső. Ez elrontotta a szabadtéri bemutatót. Aki persze mulatni szeretett volna, azok hajnalig rophatták a tavernákban!
Én tegnap reggelre vártam családomat. Este 7 órakor indultak Pestről, görög idő szerint reggel 7-kor hagyták el a görög határt, a 10.30-as kompnál akadtak el. Éreztem, hogy már itt kellene lenniük. Mikor rájuk telefonáltam, hogy hol a csudába vagytok, a válasz az volt, hogy olyan sor áll, hogy még nem látjuk a pénztárt. Pánosszal teljes volt a döbbenetünk. Egy kicsit nyomozni kezdtünk. Két dolog volt az ok. A szél miatt már a 9.30-as hajó nem közlekedett, ill. a tesómék bénáztak és a jegypénztár felőli sorba soroltak be. EZ TÉVES!!! Mi, a helyiek rutinosan középre sorolunk be. A bal szélen a balekok, középen a jártasok, jobb szélen pedig a káváházas, tavernások hagyják parkolni az autójukat. Az lehet, hogy középről haladás közben visszaváltunk a bal sávba, de a leggyorsabban haladó sor a hajóra szálláshoz a közép. És egy praktikus tanács. Ha már ott vagytok és hosszú a sor. Beálltok a sorba, ahogy tudtok. Lehetőleg középre. Egy valaki kiszáll. Előremegy, megveszi a jegyeket, megnézi, mikor indul a hajó. És ha látja, hogy fél óránál később, ill. hogy nincs még bent hajó, akkor megvéve a jegyet, ott marad középen parkolva, lezárja az autót és a hajó érkezési helye körül sétál, vagy beül egy kávézóba. Mindaddig bátran teheti, míg a hajó beérkezését meg nem látja. Akkor is csak a vezetőnek kell beszállni autójába, neki kell csak a sorban állást kivárni. A többiek nyugodtan ejtőzhetnek az indulás előtti 10 percig a kávézókban. Tegyétek ti is ezt ilyen kényelmesen. Máskülönben őrjítő lehet a várakozás!
Ha véletlenül kihajózási tilalmat fogtok ki?
6.00, 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00 óra. Ekkor kapják a hajósok az útvonal-engedélyre szóló jelentést a kikötő- parancsnokságoktól. Tehát a hajók csak ez időpontok után indulhatnak, ekkor függetlenítve az eredeti menetrendtől. A mi esetünkben a déli jelentés engedett szabad utat. Hivatalosan 12.30-kor lett volna a következő járat. De csak 13.00-kor indult az első hajó, mert 7-8 bofor (szélerősség) között volt a déli jelentés, tehát egy kicsit várniuk kellett a szél csillapodására. Így a feles még nem indulhatott, de óra egészkor extra útvonalként indult. Tehát Évámék déltől készenlétben voltak az autóban.
Ha este 6 órakor még nem kapott volna a hajó kijárási engedélyt, az esetben aznap már nem tudtak volna eljönni. Pedig az utolsó hajó 21.30-kor lenne Keramotiból. Este 6 óra után, ha veszélyes a tenger, akkor valószínűleg az esti dagály - ami valójában jelentéktelen a Földközi-tengeren -, mégis okozhatja, hogy a tenger nem nyugszik meg, hanem marad a hullám- ill. a dagadásveszély, ami erősen dobálja a hajókat.
Nagy napra virradtunk!
Isten éltesse a Gyurcikat!!!
Itt a focipálya melletti Ágios Jorgosnál mulat majd a nép. A tegnapi zimankónk esőfelhőjét elsodorta keletre a szél. Délnyugatról kezd javulni az idő. És készítem a reggelinek szánt fetás tojásrántottánk, főzöm a héjában főtt krumplit. Ill. elővettem a napokban a fagyasztóba tett, Xanthi füstös kricsmijéből származó török szuzukákit, vagy ahogy ti ismeritek: KEBAB.
A mai program: Megyünk nyugatra, hogy egy kis napot fogjunk ki, meg hogy ne gumicsizmás legyen a viseletünk. (Az eső miatt a vörös homok ragad és kimoshatatlan a ruhánkból és a cipőből.) Ágios Georgos faluja Rahoniban. Ez a fő PANIGIRI. Várhatóan nagyon nevezetes. Mivel ott nem tudom, milyen lesz az étrend, ill. még nem leszünk éhesek, ezért egy kis flekkenezést is tervezünk. Lehet, hogy még ott a panigirin. Ez teljesen természetes, hogy a hivatalos flekkenezők mellé felállítjuk a magunkét. Mint ahogy az is természetes, hogy tavernában az étkezés befejezése után a maradékot becsomagoltatjuk. Majd kikötünk egy bárban. Ott elővesszük a madárláttánkat és a bárban rendelt ital mellé elővesszük az ételcsomagunkat és jóízűen, esetleg másokat is körbekínálva elfogyasztjuk azt. Ha a kínáláshoz evőeszköz és tányér kell, nem röstellünk a bárból kérni a vendégtálhoz. Tegyétek ti is. Ez általánosan elfogadott szokás!
No tehát az Ágios Jorgos-i panirigi után a Skála Marjes-i Kefalas-parti túránkat fogjuk megtenni.
Á... Nagyszerű. Míg végeztem az írással, száz ágra kisütött a nap. Tehát készülődhetünk. Citromos, origánós, borsos, vöröshagymás krumplisaláta. Fokhagymás, ecetes, újhagymás fejessaláta és a török szuzukáki, valamint a fagyasztóből elővarázsolt húsvéti laganá kenyér a flekkenezőre, itóka, egy rács az úticsomag. Egyszerű szabadidőruha, olyan cipő, ami lapos és nem csúszik a talpa az öltözet. estére egy ujjatlan vékony kis kabát. Tehát szezonelő- és -utónál a réteges öltözködés a fontos. Napközben lehet, hogy 30 fok meleg lesz, de szeles helyen ill. estére kell a meleg öltözet.
Holnap újból írom kis naplóm felétek. Minden jót nektek is!
Eszméletlen szép napunk volt. És eseménydús.
Kezdtük egy autójavítással. Rahoniban a főút mentén megálltam a patikában megkérdezni, hol a panigiri. Mondták, 7 km sáros hegyi út, csak terepjáró megy fel, a Toyota nem alkalmas rá. Mi megbeszéltük, hogy elmegyünk a földes út kezdetéig, várunk, mik jönnek le és fel, és majd meglátjuk. A bevezető utat segítséggel találtuk meg. A faluból kértünk kíséretet. Ott a segítőnk 3 km-t mondott és biztatott, nem lesz gondunk. Így nekivágtunk. Elhaladtunk két márványtelep mellett, márványfejtések oldalánál. Az út teljesen azonos képet ad, mint ahogy a jeeptúrával megyünk a cseppkőbarlang kolostorhoz. A tegnap esős utat az előző autók bejárták, tehát csak a kaptatóval volt a gond. Én félúton mondom, hogy füstölünk. Isti kinevetett, hogy milyen agyon aggódó vagyok. Majd később ő is kuplungszagot érzett. Felérve, kiszállva az egész motorház füstölt... Erre az attrakcióra, ami ott következett, csak egy magyar képes. A hűtővíztartály és a hűtő közötti cső tört el. Valami mérőeszköz végződését levágtuk, összedugtuk a tört résszel, megragasztottuk. 10 perc alatt tökéletes lett az autó. Pános már arra ért fel, hogy táncolunk. Állt és bámult... Ott megnéztük a templomot, roptuk egy kicsit a banda által szolgált ritmusra, vettünk a kisorsolandó kis kecskére sorsjegyet, majd továbbmentünk Kazavitibe, mert ott is panigiri volt. Ezután az ásatás területére mentünk piknikezni. Fantasztikus képeket csináltunk. Most indulnunk kell ide a faluba a Zonto Pigi panigirire. Itt ide kell érni még a liturgiára.
Hiszem, hogy e beszámolókkal kedvet csinálok azoknak, akik az igazi görög hangulatot szeretnék egyszer átélni. Tudatosan teszem, mert a nyári tengerpartos nyaralás is csodás, de a húsvéti szakasz talán a legszebb!