Január 1-jét Julius Caesar az év első napjaként határozta meg ie. 46-ban.
Az újév egy új év kezdetét jelenti, és ezzel egy új élet kezdetét. Az emberek azt hiszik, hogy amikor a régi idő elmúlik, magával viszi minden rosszat, ami volt, és várják, hogy jöjjön az új ajándékaival. Az új év, tele álmokkal, reményekkel és életre szóló ígéretekkel, mosolygóssá, boldoggá, optimizmussal teli megjelenést kölcsönöz. Az emberek tűzijátékkal, mosollyal, kívánságokkal, szépen felöltözve, ünnepelve fogadják. Jelenti reménykedni valami változásban, egy jobb és boldogabb életben. Az újév ünnepe az egyik legősibb ünnep. Sokan úgy vélik, hogy az ókori Babilonban kezdődött, körülbelül 4000 évvel ezelőtt, tavasszal, a tavaszi nap-éj egyenlőség utáni első újhold idején. Sok éven át a rómaiak március elsején ünnepelték az újévet.
I.e. 46-ban azonban Julius Caesar új, ma is érvényben lévő naptárt vezetett be, aminek következtében január 1-je számít az év elsőjének. Ez a hónap Janus római istenről kapta a nevét, akit mindig két arccal ábrázolnak, az egyik az óévre tekint vissza, a másik pedig az új évre.
Szokásai.
Újévkor a királypite minden otthonban megtisztelő helye van. Milyen mély gyökerei vannak ennek. Krónikában (az ókori Görögországban Szaturnusz isten ünnepe) és az ókori Rómában a Saturnalia nevű hasonló ünnepen a nők édességeket és lepényeket készítettek, amelyekbe érméket rejtettek. Akinek sikerült, az egyben az év szerencsés is volt! Az ortodox hagyomány ugyanezt a szokást kötött, avagy Vasilopita megmaradt szerencse hozónak. Kötelező minden görög asztalnál. Családonként, baráti körönként, bármilyen évi első összejövetelnél az év köszöntésére. Az első szelet Krisztusé, majd a házé, majd a család tagjaié sorrendben a rangok szerint.
Kréta szigete – A medvehagyma féle Kréta szigeten termő hagyma úgy néz ki, mint egy nagy hagyma. Mérgező és bőrkiütést okoz. Ha kitépjük, akkor is új levelekkel és virágokkal nő vissza. A krétaiak számára ez a ritka tulajdonság nagy fizikai erőt jelent, ezért újév napján medvehagymát akasztanak otthonukba.
A gránátalma a bőség, a termékenység és a szerencse szimbóluma, ezért Görögország minden régiójában az ajtóra akasztják egészen újévig. Szilveszterkor a család megtöri a gránátalmát azajtón, "Boldog Új Évet" kiáltva.
Thassos szigete - A levelek szórása egy nagyon különleges és régi szokás él. Mindannyian a meggyújtott kandalló körül ülnek, kihúzzák a parazsat, és olajfaleveleket dobálnak az égő parazsatok köré, gondolatban kívánnak valamit, de anélkül, hogy elmondanák a többieknek. Akinek többet perdül az égő levélke, annak teljesül a vágya.
Felsorolhatatlan az ország régióin belül a sok egyéni hagyomány és nép szokás.